tanie loty do Budapesztu
TANIE LOTY DO BUDAPESZTU
Bilety lotnicze do Budapesztu. Tanie loty.
 
1.
Wylot
Przylot
Data wylotu
 
Data powrotu
 
X
W obie strony
dodaj trasę
usuń ostatnią
Pasażerowie
 
Dorośli:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Dzieci (2-12):
0
1
2
3
4
5
Niemowlęta (0-2):
0
1
2
3
4
zapisz i zamknij
Opcja lotu
Air lines
Klasa serwisowa
Air lines
Preferowane linie
Air lines
Zamknij
W obie strony, Ekonomiczna

Budapeszt - historia

Budapeszt– stolica Węgier, piękne, przedzielone Dunajem miasto, leżące w Środkowej Europie. Dziś stanowi bardzo ważny i ceniony ośrodek turystyczno – kulturalny starego kontynentu. Za emanującym z urokliwego miasta spokojem, kryje się bardzo bogata i barwna historia.

Dzieje miasta sięgają I wieku, kiedy u podnóży Wzgórza Gelerta stworzyli pierwsze osady Celtowie. Niedługo później, osiedlili się tam Rzymianie, tworząc osadę, której ślady oglądać możemy do dziś – Aquincum.
Rok 106 to czas, kiedy Aquincum przekształciło się w Panonię, liczącą aż ponad 20000 mieszkańców – to bardzo duża liczba na owe czasy. Po upadku Rzymu, wiele jednak musiało się zmienić – rozpoczęła się wędrówka ludów, Aquincum opustoszało.
Kolejne lata to okres wielu zmian, na terenie Panonii osiedlały się kolejno ludy Hunów, Ostrogotów, Longobardów, Awarów, Słowian, aż w końcu, z początkiem X wieku – Węgrów. Z biegiem kolejnych lat, Buda (pierwsza część powstałego miasta) rozkwita, staje się bardzo ważną osadą i siedzibą ówczesnych władz. Na drugim brzegu Dunaju w 1148 roku powstaje Peszt.
Tatarskie najazdy w okresie ok. 1200 roku, siejąc zniszczenia na terenie Europy, nie oszczędzają także tego rejonu. W tym czasie ówczesny władca – król Bela IV buduje na terenie kraju twierdze, mające za zadanie chronić miasta i ich mieszkańców – w ten sposób powstaje podziwiane do dziś Wzgórze Zamkowe, wraz ze stojącymi na nim budynkami warowno – mieszkalnymi, zasiedlonymi później przez węgierskie monarchie. Dookoła warowni powstaje całe miasto – Buda.
Kolejne lata pozwalają na rozkwit miasta, tworząc z niego bardzo dużą metropolię. Okres świetności przerywa jedna turecka okupacja, która opanowuje Węgry. Z tego okresu pozostało wiele łaźni tureckich, które możemy odwiedzić oraz słynne mauzoleum derwisza Gül Bába türbe.
Po roku 1600 Buda zostaje wyzwolona, pod władzą dynastii Habsburgów, miasto znowu może pozwolić sobie na niczym nie skrępowany rozwój. W 1873 roku rozłączne dotychczas części miasta – Óbuda, Buda oraz Peszt łączą się w jedno – Budapeszt. Trwa złoty okres, miasto rośnie, nabierając rozpędu, kwitnie i rozwija się z każdym dniem, konkurując z najpiękniejszymi i największymi metropoliami Europy.
Dramatyczne czasy nastały wraz z II Wojną Światową, kiedy miasto w ogromnej części zostało zniszczone a znacząca część społeczeństwa – Żydzi, wywieziona do obozów koncentracyjnych i skazana na tragiczną śmierć. Miasto podupada, uciekający naziści wysadzają wszystkie, istniejące na Dunaju mosty.
Kolejne lata, choć niekoniecznie łaskawe politycznie (czasy komunizmu), nie były już splamione wojenną krwią. Miasto w miarę swoich możliwości rozwijało się, tworząc ten obraz, który zastać możemy tam dziś. I oczywiście daleko mu do ideału. Wciąż widoczne są ślady minionej epoki politycznej, która odcisnęła się piętnem na mieszkańcach, z każdym rokiem jednak, Budapeszt rozkwita coraz bardziej, stając się jedną z najpiękniejszych stolic Europy.